HER 6 ÇİFTTEN 1’İ BU SORUNU YAŞIYOR

HER 6 ÇİFTTEN 1’İ BU SORUNU YAŞIYOR

23:17:37 | 2020-08-10

HER 6 ÇİFTTEN 1’İ BU SORUNU YAŞIYOR

Günümüzde tüp bebek yöntemlerindeki gelişmeler, hem erkek hem de kadından kaynaklanabilen kısırlık sorunlarının çözümlenmesinde etkili oluyor. Sağlıklı bir insanın bile doğal yolla gebe kalma ihtimalinin her ay yüzde 15 olduğunu söyleyen Özel Dr. Fatih Öğüç Fertillife Afyon Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Mesut Köse böylelikle mucize haline gelen çocuk sahibi olmak ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

HER 6 ÇİFTTEN 1’İ ÇOCUK SAHİBİ OLMAKTA ZORLANIYOR

Üreme fonksiyonunun cinsel fonksiyonla iç içe olduğunu ancak üremedeki bozuklukların cinsel fonksiyon bozukluğu olarak algılanmasının yanlış olduğunu belirten Doç. Dr. Mesut KÖSE, “Tüp bebek tedavisinin en üst noktayı oluşturduğu kısırlık olarak bilinen infertilite toplumun yüzde 15’ini; yani her evli 6 çiftten 1’ini etkiliyor. İnfertilite; kadında, erkekte veya her ikisinde de olabiliyor. Kadınlar erkeklere göre daha geç yaşlansalar da; kadınlardaki hücrelerin yenilenemiyor olması, üreme hücrelerinin daha da erken yaşlanmasına sebep oluyor. Her kız çocuğu annesinden doğarken yok olmaya programlanmış belli sayıda yumurta hücresiyle doğuyor. Ancak her adet döneminde yaklaşık 400 tanesi üreme yaşamı boyunca kurtarılarak gebelik için hazırlanıyor” diyor.

GEBELİK ORANI 30 YAŞINDAN SONRA DÜŞÜYOR

Kadınlarda gebe kalma oranının 30’lu yaşlardan sonra azalmaya başladığını söyleyen Doç. Dr. Mesut KÖSE, “Yaşla birlikte sayı dışında kalite de bozuluyor. Genetik olarak ortaya çıkan bozukluklar hem tedavi şansını hem de devam eden gebelik oranlarını azaltıyor” diyor. Doç. Dr. Mesut KÖSE, yaşlara göre tüp bebek tedavisi oranlarını şöyle açıklıyor: “35 yaş altı grupta tüp bebek tedavisinde gebelik oranı ortalama yüzde 60 iken, bu oran 35 yaş üstü grupta yüzde 30’lara; 40 yaş üstü grupta ise yaklaşık yüzde 5’e iniyor.”

Çocuk sahibi olmanın dört kuralı! 

Çocuk sahibi olmak için her ayrıntının önemli olduğunu açıklayan Doç. Dr. Mesut KÖSE, bu ayrıntıların yanısıra çocuk sahibi olmanın dört altın kuralını şöyle sıraladı;

-Kadının düzenli yumurtlaması

-Rahime yumurtayı ulaştıran kanalların açık olması

-Erkeğin sperm sayı ve hareketliliğinin normal olması

-Yeterli sayıda ve doğru zamanda cinsel ilişkide bulunulması

TÜM SAĞLIK KOŞULLARI ARAŞTIRILMALI

İnfertilitenin sebebi erkek olsa bile, kadınlarla ilgili yine de araştırılması gereken belli sağlık koşullarını sıralayan Doç. Dr. Mesut KÖSE,, bu maddelerden birinin varlığında tıbbi yardım planı yapılması gerektiğini şöyle aktardı:

Kadının yaşı 35’in üzerindeyse,

Anne tarafında erken yaşta adetten kesilme öyküsü varsa,

Daha önce geçirilmiş yumurtalık veya üreme organlarına ait ameliyat öyküsü varsa, 

Adet miktarında azalma ve adet arası sürelerde uzama yaşanıyorsa, 

Evlilik süresinin üzerinden 35 yaşın altında ise 1 yıl; 35 yaşın üstünde ise 6 ay geçmişse.. 
ETİKET :   afyon haberleri son dakika afyon fertillife gebelik doktor doctor

Tümü