Afyonkarahisar İlimizde Sulama Sezonu Başladı

Afyonkarahisar İlimizde Sulama Sezonu Başladı

23:31:01 | 2020-05-28

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerimizin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor.

Türkiye’de suyun dörtte üçünün sulamada kullanılmakta olup bu yüzden sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediyoruz.

Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indirilmekte ve tarla içi sulama sitemleri ile önemli ölçüde su tasarrufu sağlanarak çiftlik randımanı maksimum seviyeye yükseltilmektedir. Böylelikle, yağmurlama sulamalarda % 35 damla sulamalarda ise % 65 oranında su tasarrufu sağlanmaktadır. 

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koymaktayız. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükseltmektedir.

Bu kapsamda Zaferin Başkenti Afyonkarahisar’da 13 Mayısta 2020 yılı sulama sezonunun başladığını açıklayan DSİ Genel Müdür V. Kaya Yıldız, ’Afyonkarahisar ilimiz ve ilçelerimizde toplam 286 bin 12 dekar tarım arazisi sulanacak olup bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 228 milyon 810 bin  TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Yıldız, ‘Afyonkarahisar ilinde en önemli sulama projelerinin başında gelen Sandıklı Kestel Sulaması geldiğini belirterek iş kapsamında 16 bin 500 dekar arazi sulanacak olup bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 18 milyon 150 bin TL gelir artışı hedeflenmektedir. Çiftçilerimize bol ve bereketi bir sezon diliyorum. Bizler DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmektedir. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz. ‘dedi.
ETİKET :   afyon afyonkarahisar afyon haberleri afyon sondakika

Tümü