Dünya / Güncel / Medya / Yaşam

İşte ABD-YPG- IŞİD ortaklığı

İşte ABD-YPG- IŞİD ortaklığı
İşte ABD-YPG- IŞİD ortaklığı

 

ABD, IŞİD’i canlandırmak için YPG ile ortak operasyon odası kurdu. ABD planları nasıl Fırat’ın batısında suya düştüyse, Fırat’ın doğusunda da düşecektir.Irak Gönüllü Halk Birlikleri (Haşdi Şabi) üst düzey komutanı Ebu Taki, "Tüm bölge halkı, tekfirci terör örgütü IŞİD’in çökertildiğini haber kuruluşları ve sosyal medya aracılığıyla öğrendi fakat ben bundan daha önemli bir konu hakkında konuşmayı tercih ediyorum. O da şu ki; medyada çok az bahsedilen bir konu yani ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde planlamış olduğu yeni proje" ifadelerini kullandı.
YENİLEN IŞİD'LİLER FIRAT'IN DOĞUSUNA TAŞINDI
Ehlibeyt Haber Ajansı ABNA'nın aktardığına göre Haşdi Şabi'nin önemli komutanlarından Ebu Taki ABD-IŞİD-YPG işbirliğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD’nin Fırat’ın doğusunda hayata geçirmek istediği projeye ilişkin Ebu Taki şöyle konuştu: "Fırat’ın batısındaki stratejik öneme sahip El-Bukemal şehrindeki üslerini kaybeden binlerce tekfirci terörist, ABD’nin kontrolünde olan Fırat’ın doğusuna kaçmak ve yerleşmek zorunda kaldı. Tekfirci teröristler, burada tamamen Amerikan güçlerinin gözetimindeler. Amerikalılar, tekfirci terör örgütü IŞİD’in dağılmasından son derece rahatsızlık duydu. ABD, Suriye’de IŞİD’i canlandırmak için YPG-PYD ile ortak bir operasyon odası kurdu.
Suriyeli Kürt gruplar yani; YPG-PYD kendi kontrolleri altında olan topraklarda sevse de sevmese de tekfirci terör örgütü IŞİD militanlarına tahammül etmek zorunda zira hem YPG-PYD hem de tekfirci terör örgütü IŞİD, varlıklarını sürdürebilmek için ABD’nin desteğine muhtaç."
IŞİD'İ CANLANDIRMAK İÇİN ORTAK OPERASYON ODASI
Ebu Taki’ye, ABD’nin yeni üssünün nerede kurulduğunu sorduk, cevaben şunları söyledi: "ABD tekfirci terör örgütü IŞİD militanlarını eğitmek ve IŞİD’i yeniden canlandırmak için Suriyeli Kürt gruplar yani; YPG-PYD kontrolünde olan Fırat’ın doğusunda ortak operasyon odası kurmuş durumda. Irak’ta güvenlik ve emniyetin yeniden sağlanması Amerikalıların kırmızı çizgisidir zira Amerikalılar Fırat’ın doğusunda yuvalanan tekfirci terör örgütü IŞİD militanlarına yardım ve destek sağlayarak, Neyneva ve Anbar vilayetlerine sızmak için büyük çaba sarfediyorlar.
Fırat’ın doğusunun boş bırakılması, ABD için son derece büyük bir tehlike arzetmektedir. İlk bakışta Fırat’ın doğusunun boş bırakılması sadece Irak sınırları için tehlike oluşturmakta ancak durum hiçte böyle değil zira Fırat’ın doğusu Direniş Ekseni’nin, Batı Asya’ya bağlandığı stratejik bir noktadır."
YPG AMERİKALILAR ELİNDE OYUNCAK
Iraklı komutandan, ABD’lilerin kirli planlarını biraz daha açık ve net olarak anlatmasını istedik: Ebu Taki şöyle konuştu: "Amerikalılar, 2011 yılında başlatmış olduğu vekâlet savaşı sayesinde, Direniş Ekseni’ni yok etmek için Suriye devlet başkanı Beşar Esad’ı devirmek zorundaydı. Ancak planda olmayan faktörler yüzünden dengeler değişti ve Beyrut-Tahran ilişkisi daha da güçlendi. Anlaşılan o ki bu olay Amerikalıları son derece sinirlendirmiş... Tüm dünya tekfirci terör örgütü IŞİD ve Suriye’deki Kürt gruplar olan PYD-YPG’nin, Büyük Şeytan ABD’nin elinde bir oyuncak olduğunu biliyor. ABD, Suriye’nin doğusunda uzun yıllar kalma planları yapıyor zira Amerikalılar bu sayede Direniş Ekseni’nin bağlantılarını koparmak istiyor."
BÖLGEYE KUVVET GÖNDERDİK
Iraklı komutana ABD’lilerin Fırat’ın batısında kapana kısılmış tekfirci teröristleri kurtarmak için nasıl plan yaptığını sorduk?
Ebu Taki şöyle yanıtladı:
"Tekfirci teröristler son aylarda Direniş erlerinin kuşatmasını kırmak için ABD’nin desteğine ve gözetimine rağmen başarılı olamadılar ve duvara tosladılar.
ABD Fırat’ın batısında ablukaya alınmış tekfirci teröristleri kurtarmak için elinden gelen her yola başvurdu fakat başarılı olamadı. Fırat’ın batısında dengelerin değişmesiyle bizde bir grup direniş erini bölgeye göndermeye karar verdik ancak operasyonun ne zaman başlayacağı henüz belli değil."
Ebu Taki, Amerikalıların Humus eyaletinin güneyinde ve Tenef üssündeki hareketliliğin son derece karmaşık bir durum olduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: "Amerikalılar bölgede birçok hedefi takip etmekte. Ancak şu konuda hiç şüphe yok ki Amerikalılar et-Tenef askeri üssüyle Humus’un güneydoğusunda ve Deyrezor’un batısında bulunan teröristleri birbirleriyle ilişkilendirerek, Direniş Ekseni’nin Beyrut-Tahran bağlantısını kesmeye çalışacaktır... Neyneva eyaletinin kuzeybatı sınırları tamamen güvenlidir. Tekfirci terör örgütü IŞİD militanları her an intihar saldırıları düzenleyebilir. Direniş Ekseni için kırmızı çizgi yoktur. Amerikalıların planları nasıl Fırat’ın batısında suya düştüyse, Fırat’ın doğusunda da suya düşecektir."
 
KAYNAK http://www.haberiniz.com.tr/gundem/iste-abd-ypg-isid-ortakligi-446154h.html


 
Bu haber 28.02.2018 09:06:01 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :

İsteniş Hakan Tüplek İsteniş Hakan Tüplek tarafından hazırlanmıştır.


Haber Kaynağı : Özel Haber


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • RAKİP İNEGÖLSPOR, PLAY OFF İÇİN SALDIRACAK BU MAÇ ZOR!

 • 1 BOT 1 MONT KAMPANYASI

 • SATILIK ARABA

 • ZEYTİN DALI HAREKATI

 • 2 YAŞINDAKİ ÇOCUK CAMDAN DÜŞTÜ .

 • FENERBAHÇE-GALATASARAY VE DİĞERLERİ KÜÇÜK TAKIM

 • ŞAMPİYONLUKTA RAKİP MENEMEN...

 • MEHMET TUĞRUL, AFJET AFYOSPOR'A ISTANBUL'DA YEMEK VERECEKLER...

 • JANDARMA EKİPLERİNDEN KAÇAMAZSIN…!!!

 • İYİ PARTİ, TERÖRLE MÜCADELE PLANINI AÇIKLADI

 • AFYON İÇİN ULUSLARARASI TANITIM

 • AFJET AFYON 3 PUANI ALDI.

 • FATİH DOLMUŞ DURAKLARI MEVKİİNDE TRAFİK KAZASI

 • MERAL AKŞENER HATAY'DA MEHMETÇİĞE MORAL VERDİ

 • HATAY-MENEMEN BİR YUMURTA KIRILACAK

 • AFJET AFYONSPOR'A ANTREMAN ZİYARETİ

 • TEŞVİK İLE BEDAVA İŞÇİ ÇALIŞTIRMAK

 • AFJET AFYON JET HIZI İLE 1. LİGE

Benzer Haberler